רקע מעלית ג’אמפ

מערכת המעלית המקפצת, שפותחה על ידי יונדאי, מספקת חלופה למעליות באתרי בנייה בזה שהן משתמשות בפיר הקבוע של המבנה ולא נמצאות “תלוית” בצד זה או אחר של המבנה המוקם. בעת בניית הבניין מתאפשרת בניית הפיר, ככל שהבניין מוגבה יותר כך המעלית “קופצת” עם שלבי ההתקדמות של הבנייה. חדר המנוע יכול לזוז מעלה בהתאם לבניית הבניין.

 

קפיצה טכנולוגית:

מעלית ג’אמפ הוצגה לראשונה בשנת 2003 כפתרון לבעיית בטיחות באתרי בנייה, במשך שנים, אתרי בנייה ברחבי העולם נאבקו עם חששות בנוגע לבטיחותן ויעילותן של מעליות בניה חיצוניות. לא עוד. טכנולוגיית מעלית ג’אמפ משתמשת בחדר מכונות זמני בתוך הפיר הקבוע של המעלית, המעלית מבצעת טיפוס עצמי ו ‘קופצת’ כלפי מעלה בהתאם להתקדמות עבודות הבנייה. במילים פשוטות, הטכנולוגיה מבטיחה כי מעליות, אשר עד כה נהגו להיות אחד מהחלקים האחרונים בעת בניית מבנה, מוכנים לשימוש כבר בהתחלה.

הניסיון מלמד כי למעלית ג’אמפ יש השפעה מדורגת על קיבולת התנועה, שיפור של 50% בזרימה יעילה של אנשים וחומרים. כתוצאה מכך, לוחות הזמנים הכוללים של הבנייה יכולים להתקצר במספר חודשים, כלומר החזר מהיר על ההשקעה. למעשה, מעלית ג’אמפ נותנת לקבלנים יתרון תחרותי כאשר הם ניגשים למכרזים לפרויקטים על ידי אמידת עלויות נמוכות יותר ואספקה מהירה יותר, זה גם מקטין את זמן ההשבתה של ההתקנה במעלית למינימום. הסיבה לכך היא כי כאשר הבניין שלם, מעלית ג’אמפ יכולה להפוך את עצמה במהירות למעלית קבועה שתשמש את דיירי הבניין. יש חשיבות גם למהירות המעלית, בעוד מעליות בניה אשר עולות מעלה ומטה על גבי פס וגלגלי שיניים במהירות של 0.7 מטר לשנייה, מעלית קופצת נעה במהירות של 4 מטר לשנייה. אם נכפיל משך נסיעה של מעלית בנייה מול מעלית ג’אמפ כפול 50 פעמים שהן עולות ויורדות לאורך הבניין נגיע לחישוב שמעלית ג’אמפ חוסכת כשעתיים בהמתנה להגעת המעלית. חיסכון זה מתורגם לעבודה מהירה יותר, בטוחה יותר וחסכונית יותר לקבלן.

ישנן עוד שתי בעיות מרכזיות בשימוש במעלית בנייה, הראשונה הוא נושא השכירות, השנייה היא בטיחות הפועלים. עלות השכירות כמובן משתנה מאתר לאתר בהתאם לכמות ומשך זמן הפרויקט אבל עלותה נאמדת באלפי שקלים בחודש. נתונים מראים שבמחצית הראשונה של 2018 נהרגו 20 פועלי בניין (עלייה של 25% לעומת התקופה המקבילה אשתקד). מעלית ג’אמפ מחזקת את בטיחותו של הפועל בכך שהיא מאשפרת עבודה רציפה בכל מזג אויר ובכל שעה.

שיטה חדשה זו אידאלית לקבלנים אשר מעוניינים:

  • לשפר את הפרודוקטיביות בצורה בטוחה, אמינה ומהירה
  • להעביר צוותים בבטחה ובמהירות
  • לאפשר לצוותים להקדיש פחות זמן בהמתנה למעלית ועוד זמן בעבודה
  • לטפס במהירות מבלי להפריע ללוחות הזמנים
  • השג 30 עד 60 דקות של זמן עבודה נוסף בכל יום
  • ניוד קל ונוח – ניתן “לקפוץ” בכל שעה ובכל רגע