רכב קל ומסחרי

רקע טיפים לרכישת מצבר איכותי

מצבר הרכב הינו בין הגורמים המהותיים והחשובים ביותר לתפקוד התקין שלו לאורך זמן. בחירה נכונה של מצבר רכב, תחזוקה שוטפת שלו במשך השנה והחלפת מצבר בזמן הנכון – יבטיחו כי רכבכם ישרת אתכם בצורה תקינה למשך זמן רב.
השלב הראשון בשמירה על תקינות הרכב מתחיל בבחירה נכונה של מצבר. אורך חיים של מצבר ממוצע נע בין 2-4 שנים כאשר מצבים טובים יכולים אפילו לשמש אתכם זמן רב מזה. לפני שאתם ממהרים לרכוש מצבר, חשוב להכיר כמה פרמטרים מהותיים שיש להתחשב בהם בעת רכישת מצבר:

סוג המצבר

קיימים בשוק שני סוגים מרכזיים של מצברים כיום: מצבר אטום ומצבר לא אטום. בעוד שמצבר לא אטום מצריך טיפול תקופתי על מנת לבדוק את מצבו ומצבר אטום חוסך את הטיפול התקופתי. ההבדל ביניהם נובע מהשסתום הקיים במצבר האטום אשר מונע את יציאתו של אלקטרוליט מהמצבר. ההבדל המרכזי הנע בין שני המצברים הוא הפקק: מצבר עם פקק מצריך בדיקה של גובה האלקטרוליט אחת לתקופה.
התאמת מצבר לסוג הרכב
קיים מגוון רחב של מצברים הנמכרים כיום בארץ ומיובאים באמצעות סוכנים שונים. בחירת מצבר יכולה להיות מבלבלת עבור מי שאינו מכיר את הסוגים ואת היצרנים, כמו גם את ההספקים הרצויים והמאפיינים הרצויים לכל מצבר בהתאמה לסוג הרכב. רכבים שונים הינם בעלי מידה שונה של צריכת חשמל ולפיכך יש לבדוק את הוראות היצרן של הרכב ולבדוק מה הוא המצבר המתאים באתר משרד התחבורה. לרוב הרכבים הסטנדרטיים כיום מתאים מצבר של 60 אמפר אולם קיימים גם רכבים המצריכים מצבר בעל מתח גבוה או נמוך יותר.

איכות ואחריות

בין הגורמים המשמעותיים ביותר המשפיעים וחשובים לבחינה בעת בחירת מצבר הוא איכותו. איכות המצבר היא זו שתשפיע על תפקודה של המערכת החשמלית ברכב, משך הזמן שהוא יפעל באופן תקין וללא יצירת הפרעות בנהיגה וכן יכולתו לשרת אתכם למשך מספר שנים.
על מנת לוודא כי מדובר במצבר איכותי, יש לרכוש אותו מסוכנות מוכרת בעלת ניסיון בשוק. אסמכתא לאיכותו של המצבר היא תעודת אחריות ומשך תקופת האחריות שמעניקה הסוכנות המשווקת על המצבר. תקלות שונות, לעתים גם כאלה שאינן בשליטת הגורם המשווק, מצריכות טיפול מידי ומקיף. במקרים אלו תצטרכו לפנות לחשמלאי הקרוב ולקוות לטיפול סביר.
הבחירה במצבר טרם קנייתו תשפיע רבות על אופן התפקוד של הרכב במשך הזמן ועל השקט הנפשי שלכם. מסיבה זו, חשוב להכיר את ההגדרות השונות של מצברים בישראל, את הגדרות יצרני הרכבים ואת הסטנדרטים בתחום, ולהתאים לרכב שלכם את המצבר האידאלי עבורו.

טיפ אחרון לתקופת הקיץ

בהתאם לאקלים המדינה, מיוצרים ומותאמים המצברים וזאת מסיבת הישרדות ואורך חיים בריא להם. למשל במדינה קרה כמו רוסיה המצבר יהיה נאכון לאקלים הקר וקיצוני בניגוד לישראל שהמצבר יהיה עמיד בעומסי חום כבדים. אך למרות זאת עלינו לסייע למצבר, מצבי קיצון של מזגי אוויר יכולים לפגוע בו ולקצר את אורך חייו. לכן בתקופת הקיץ החם בישראל, זכרו תמיד להחנות את רכבכם בחניון תת קרקעי, במקרה ואין אז חניון מוצל. גם אם החניון טיפה רחוק ממקום הסידורים. המהלך ישתלם לנו ולמצבר בהמשך הדרך.