רקע איך בוחרים מצבר לרכב?

מצבר הרכב הוא אחד האלמנטים המרכזיים לפעילות הרכב, שכן בלעדיו הרכב לא יתניע. למרות חשיבותו הרבה של המצבר, מעטים יודעים פרטים על חשיבות הפרמטרים השונים לבחירת מצבר לרכב. במאמר הבא נפרט אודות סוגים שונים של מצברים וכן הפרמטרים המשפיעים על בחירת מצבר המתאים לרכבכם.

סוג המנוע

לא כל מצבר מתאים לכל מנוע. מצברים המיועדים למטרות שונות פועלים אחרת, נראים אחרת ובעלי תכונות שונות. ייעודו של מצבר משפיע על המאפיינים הטכניים שלו, על נפחו, הקיבולת שלו ועוד.

נפח וקיבולת של המצבר

קיבולת המצבר מתורגמת ליכולתו לייצר את התוצאה הרצויה. כלי רכב ממונעים קטנים כמו קטנועים מצריכים קיבולת קטנה יותר של המצבר וכלי רכב גדולים יותר כמו משאיות יצריכו קיבולת גדולה המגיעה עד ל-100 ואפילו 200 אמפר לשעה.
כדי לדעת מה הוא המצבר המתאים בדיוק לסוג הרכב שלכם, יש לבדוק בהוראות היצרן של הרכב, אותן ניתן למצוא בספר הרכב או באינטרנט, באתר החברה היצרנית.

ארץ ייצור ומקור

איכותו של המצבר הינה בעלת השפעה רבה על התפקוד השוטף שלו ועל משך הזמן בו הוא ישרת אתכם נאמנה. מצברים המיוצרים במדינות המזרח הרחוק נוטים להיות מצברים פחות איכותיים, המחזיקים מעמד פחות זמן ונוטים להתקלקל, להחליד, לתפוס קורוזיה ותקלות נוספות. מצברים איכותיים מגיעים עם תעודת אחריות למשך חודשים רבים ובכך מבטיחים שקט נפשי ללקוח.

תעודת אחריות

תעודת אחריות כשלעצמה מהווה פרמטר המלמד על איכותו של המצבר. רוב היצרנים מספקים אחריות למשך שנה מתאריך הקנייה ויש מקרים בהם האחריות מסופקת למשך זמן רב יותר. אחריות לתקופה ארוכה יותר משמעותה כי היצרן נותן אמון במצבר כך שהיא מהווה ערובה לרכישה מבטיחה.

מחיר

מצבר איכותי לרכב כמובן נמכר במחירים גבוהים יותר אבל ברוב המקרים, שווה את ההשקעה. במקרים אחרים מדובר במצברים שהמוכר מעוניין “לגזור עליהם קופון” וגובה כמה עשרות או מאות שקלים נוספים. לפיכך, גם בפרמטר המחיר חשוב כשיקול המשפיע על בחירת המצבר.

בדיקה חיצונית

מעבר לבדיקות הכלליות חשוב לבדוק גם כל מצבר בפני עצמו. הבדיקה החיצונית היא פשוטה למדי: יש לוודא כי המצבר אינו סובל מנזילה, קורוזיה או חלודה. אלו נוטות להצטבר בעיקר בנקודות החיבור במצבר. כמו כן יש לוודא כי המצבר מכיל את כמות המים המספקת.

מצברי Bosch

המצברים של Bosch בעלי עוצמת התנעה חזקה יותר ובאורח חיים ארוך יותר משאר הענף. מצברי Bosch כוללים אחריות לשנתיים, בניגוד לשאר השוק המשווק את המצברים עם אחריות לשנה אחת בלבד. מצברי Bosch נמכרים בפריסה ארצית במוסכי בוש קאר סרוויס, נקודות שירות, מוסכי מדרכה ועוד’.